Themes - Twenty Sixteen - en to es_MX translation catalogue (90 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
es_MX: Twenty Sixteen es una interpretación moderna del famoso diseño de WordPress - la imagen horizontal con una barra lateral derecha opcional que funciona perfectamente para los blogs y páginas web. Cuenta con opciones de colores personalizados con combinaciones de colores por defecto hermosas, una sistema armonioso fluido usando un sistema optimizado para móviles, y atención en cada detalle. Twenty Sixteen hará que su instalación de WordPress luzca bella en todas partes.

en: Pre-Order Now
es_MX: Reservar ahora

en: My new book “Twenty Sixteen” is available for pre-order.
es_MX: Mi nuevo libro "Twenty Sixteen" está disponible para reservar.

en: Call to Action
es_MX: Llamada a la acción

en: Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
es_MX: Twenty Sixteen hará que tu WordPress se vea bonito en todas partes.

en: Large Blockquote
es_MX: Cita grande

en: The theme features a harmonious fluid grid using a mobile-first approach. The layout is a modern take on the horizontal masthead with an optional right sidebar.
es_MX: El tema presenta una armoniosa cuadrícula fluida usando un enfoque principal para móviles. El layout es una versión moderna de la cabecera horizontal con una barra lateral opcional a la derecha.

en: Twenty Sixteen will make your WordPress website look beautiful everywhere. Take advantage of its custom color options and beautiful default color schemes.
es_MX: Twenty Sixteen hará que tu web WordPress se vea bonita en todas partes. Aprovecha sus opciones personalizadas de color y sus bonitos esquemas de color predeterminados.

en: Big Title with Two Columns Text
es_MX: Título grande con dos columnas de texto

en: Twenty Sixteen will make your WordPress website look beautiful everywhere. Take advantage of custom color options, beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail.
es_MX: Twenty Sixteen hará que tu web WordPress se vea bonita en todas partes. Aprovecha las opciones personalizadas de color, los bonitos esquemas de color predeterminados, una armoniosa cuadrícula fluida que usa un enfoque principal para móviles y un pulido impecable en cada detalle.

en: Twenty Sixteen is a modern take on the horizontal masthead with an optional right sidebar. It works perfectly for WordPress websites and blogs.
es_MX: Twenty Sixteen es una versión moderna de la cabecera horizontal con una barra lateral opcional a la derecha. Funciona perfectamente para webs y blogs WordPress.

en: Large heading with short description
es_MX: Encabezado grande con descripción corta

en: Bright Red
es_MX: rojo brillante

en: Dark Red
es_MX: rojo oscuro

en: Medium Brown
es_MX: Marrón medio

en: Dark Brown
es_MX: Marrón oscuro

en: Light Blue
es_MX: azul claro

en: Bright Blue
es_MX: azul brillante

en: Blue Gray
es_MX: gris azulado

en: White
es_MX: blanco

en: Light Gray
es_MX: gris claro

en: Medium Gray
es_MX: Gris medio

en: Dark Gray
es_MX: gris oscuro

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
es_MX: Continuar leyendo<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
es_MX: Editar<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
es_MX: Rojo

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
es_MX: Un comentario en &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
es_MX: Buscar

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
es_MX: Buscar &hellip;

[ctx: label]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search for:
es_MX: Buscar por:

en: Footer Social Links Menu
es_MX: Pie de Página Menú de Enlaces Sociales

en: Footer Primary Menu
es_MX: Pie de Página Principal

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
es_MX: Añade aquí los widgets para que aparezcan en la barra lateral.

en: Featured
es_MX: Destacado

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
es_MX: Parece que no encontramos lo que estás buscando. Puede que una búsqueda te ayude.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
es_MX: Lo sentimos, pero no encaja nada con los términos de la búsqueda. Inténtalo de nuevo con algunas palabras clave diferentes.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
es_MX: ¿Preparado para publicar tu primera entrada? <a href="%1$s">Empieza aquí</a>

en: Nothing Found
es_MX: Nada encontrado

note: translators: %s: The post author display name.
en: View all posts by %s
es_MX: Ver todas las entradas por %s

en: Author:
es_MX: Autor:

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous post:
es_MX: Entrada anterior:

en: Previous
es_MX: Anterior

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next post:
es_MX: Siguiente entrada:

en: Next
es_MX: Siguiente

note: translators: %s: The search query.
en: Search Results for: %s
es_MX: Resultados de búsqueda por: %s

[ctx: Used before tag names.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags
es_MX: Etiquetas

[ctx: Used before category names.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
es_MX: Categorías

[ctx: Used before publish date.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted on
es_MX: Publicado el

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
es_MX: Deja un comentario<span class="screen-reader-text"> en %s</span>

[ctx: Used before post format.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Format
es_MX: Formato

[ctx: Used before post author name.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Author
es_MX: Autor

en: Yellow
es_MX: Amarillo

en: Gray
es_MX: Gris

en: Dark
es_MX: Oscuro

en: Default
es_MX: Por defecto

en: Secondary Text Color
es_MX: Color Secundario de Texto

en: Main Text Color
es_MX: Color Principal del Texto

en: Link Color
es_MX: Color de link

en: Page Background Color
es_MX: Color de Fondo

en: Base Color Scheme
es_MX: Esquema de color básico

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
es_MX: Twenty Sixteen requiere al menos la versión de Wordpress 4.3. La versión actual es %s. Por favor actualice e intente de nuevo.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
es_MX: <span class="meta-nav">Publicado en</span><span class="post-title">%title</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
es_MX: Tamaño completo

en: Pages:
es_MX: Páginas:

en: Next Image
es_MX: Imagen siguiente

en: Previous Image
es_MX: Imagen anterior

en: Menu
es_MX: Menú

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
es_MX: Ir al contenido

en: collapse child menu
es_MX: plegar menú inferior

en: expand child menu
es_MX: expande el menú inferior

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
es_MX: activa

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
es_MX: activado

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
es_MX: activado

en: Content Bottom 2
es_MX: Contenido Inferior 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
es_MX: Aparece en la parte inferior del contenido en entradas y páginas

en: Content Bottom 1
es_MX: Contenido Inferior 1

en: Sidebar
es_MX: Barra lateral

en: Social Links Menu
es_MX: Menú de enlaces sociales

en: Primary Menu
es_MX: Menú Primario

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
es_MX: Creado con %s

en: Comments are closed.
es_MX: Comentarios cerrados.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
es_MX[0]: Un comentario sobre &ldquo;%2$s&rdquo;
es_MX[1]: %1$s comentarios sobre &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
es_MX: Página

en: Next page
es_MX: Próxima página

en: Previous page
es_MX: Página anterior

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
es_MX: Parece que no hay nada en esa ubicación ¿quieres probar a buscar?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
es_MX: ¡Vaya! No se pudo encontrar esa página.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
es_MX: el equipo WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentysixteen/
es_MX: https://es-mx.wordpress.org/themes/twentysixteen/

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
es_MX: https://es-mx.wordpress.org/
